26 października 2018

Konferencje

Relacja z seminarium "Innowacje w Diabetologii"

W dniu 22 października 2018 r., w Sali Wielkiej Sejmiku Śląskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach, odbyło się seminarium pt. „Innowacje w Diabetologii”, organizowane przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Współorganizatorem spotkania było Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Pan Michał Gramatyka, Wicemarszałek województwa śląskiego.

W ramach organizowanej przez Kardio-Med Silesia „Akademii Innowacji w Zdrowiu” przedstawiciele wielu środowisk: lekarze wielu specjalności, pielęgniarki, rehabilitanci, dietetycy, specjaliści zdrowia publicznego, bioinżynierowie, przedsiębiorcy, managerowie ochrony zdrowia, przedstawiciele władz samorządowych - doświadczeni eksperci i studenci, spotkali się, by rozmawiać o innowacyjnych rozwiązaniach - nowych możliwościach edukacji, prewencji i leczenia pacjentów diabetologicznych. Dyskutowano o obecnej sytuacji osób dotkniętych cukrzycą oraz nowych technologiach, które mogłyby ułatwić im funkcjonowanie w codziennym zmaganiu się z chorobą.

Blisko 200 zgromadzonych gości przywitał Wicemarszałek województwa śląskiego, Pan Michał Gramatyka oraz Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek. W swoich wystąpieniach w sesji inauguracyjnej podkreślali oni konieczność pilnego pochylenia się nad rosnącym problemem medycznym, społecznym, ekonomicznym, jakim jest cukrzyca i wypracowania bardziej efektywnej strategii edukacji, profilaktyki i leczenia. Wskazano również z jakich programów profilaktycznych i zdrowotnych przygotowanych przez Śląski Urząd Marszałkowski mogą skorzystać mieszkańcy Śląska dotknięci czy zagrożeni tą chorobą.

W programie Seminarium znalazło się wiele interesujących wykładów, między innymi: „Cukrzyca w Polsce: aktualna sytuacja epidemiologiczna. Prognozy, zagrożenia, szanse i wyzwania”, „Nowe technologie w dozowaniu insuliny i monitorowaniu glikemii”, „Nowoczesne rozwiązania dla poprawy zdrowia i jakości życia mieszkańców Śląska”, „Druk 3D w diabetologii”. Zaprezentowano również nowoczesne systemy edukacji diabetologicznej i monitorowania cukrzycy, wykorzystujące potencjał e- i mZdrowia oraz telemedycyny, m.in. aplikację mobilną dla ciężarnych „Sweet Pregna”, przygotowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, system „Diabdis” oraz „Suguarda” - osobistego wirtualnego asystenta, wspierającego chorych z cukrzycą typu 1.

Patronat medialny nad Seminarium objęli: TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, mojacukrzyca.org, Ogólnopolski Przegląd Medyczny, Puls Medycyny, Medexpress.pl, Służba Zdrowia, Biotechnologia, Świat Medycyny i Farmacji, medinwestycje.pl, Medycyna Praktyczna, MedFor.me, PrzypadkiMedyczne.pl.

Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na stronie internetowej Seminarium: http://kmptm.pl/seminarium-telemedyczne-2018/fotogaleria/

oraz na Facebooku - https://www.facebook.com/%C5%9Al%C4%85ski-Park-Technologii-Medycznych-Kardio-Med-Silesia-1873000996149088/

Przeczytaj również: