30 marca 2020

Sprzęt i Innowacje

Przełom w walce z cukrzycą

Spółka Biotts otrzymała w ramach ,,szybciej ścieżki” (program NCBR) dofinansowanie o łącznej wartości 11,2 mln zł na rozpoczęcie prac nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych. 

BIOTTS S.A to wrocławska firma biotechnologiczna, która rozwija autorskie technologie transportu leków i receptury leków w dziedzinie onkologii, dermatologii, a także chorób autoimmunologicznych. 

Innowacyjna terapia oparta jest o autorski nośnik transdermalny, który umożliwia pacjentowi transport leków przez skórę.

– W projekcie, współfinansowanym przez NCBR, będziemy rozwijać nowy lek aplikowany na skórę, zawierający innowacyjny nośnik, dzięki niemu przetransportujemy przez skórę (do krwiobiegu) substancje przeciwcukrzycowe. To prawdziwy przełom, od lat oczekiwany przez pacjentów cierpiących na cukrzycę i koncerny farmaceutyczne – tłumaczy na stronie spółki - Konrad Krajewski, partner zarządzający Biotts

W innowacyjnych terapiach efektowność nośnika Biotts potwierdziły badania przedkliniczne, które zostały zrealizowane dla innych cząsteczek posiadających podobne właściwości fizykochemiczne. Naukowcy firmy Biotts tworzą nie tylko autorskie nośniki leków, ale i same farmaceutyki. 

Reprezentanci spółki podkreślają również, że system transdermalny może zostać wykorzystany jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwbólowych, bądź przeciwzapalnych, zwiększając ich docelowe działania oraz zmniejszając przy tym dawkę leku oraz radykalnie redukując skutki uboczne terapii. 


Innowacyjna technologia 
 

Stosowane dotąd technologie transdermalne nie są doskonałe i posiadają wiele ograniczeń, które uniemożliwiają skuteczny transport leków przez skórę.

Paweł Biernat- prezes wrocławskiej spółki, tłumaczy, że dotąd jedynie małe cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach były dostarczane do organizmu człowieka przez najtrudniejszą barierę jaką jest skóra. 

-Nasza technologia jest przełomowa - obniży koszty leczenia, a miliony pacjentów będą wreszcie mogły przyjmować leki w komfortowych warunkach. Zastąpi ona np. doustne formy podawania leków, obciążające układ pokarmowy czy bolesne zastrzyki" – podkreśla w komunikacie. 

System transdermalny  stanowi dużo skuteczniejszą alternatywę dla tradycyjnych, dotychczas nam znanych metod podawania leków drogą doustną bądź w formie zastrzyków. Zdecydowanie umożliwi transport substancji czynnych przez skórę, nie naruszając przy tym jej powłok oraz nie obciążając układu pokarmowego pacjenta. 
Innowacyjny projekt jest prawdziwym przełomem w dziedzinie medycyny, a także rozwojową szansą z zakresu przeciwcukrzycowych terapii. 

 

W skrócie:

  • Firma BIOTTS S.A. opracowała innowacyjną terapię, umożliwiającą transport leków przez skórę.
  • Spółka otrzymała dofinansowanie warte 11,2 mln zł.

 

 

 

 

Przeczytaj również: