2 lutego 2017

Sprzęt i Innowacje

Pro-Familia leczy ból nowatorską metodą

W Rzeszowie po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg termoablacji ultradźwiękowej u pacjentki z przerzutami nowotworowymi do kości.

Zabieg termoablacji jest nieinwazyjny, ale przeprowadzany w znieczuleni ogólnym. Trwa zaledwie 30 minut, a pacjent może opuścić szpital już następnego dnia. Efekt w postaci złagodzenia dolegliwości bólowych odczuwalny jest po trzech dniach od zakończenia zabiegu. – Skuteczność leczenia tą metodą jest bardzo wysoka. Dzięki terapii możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 %. To przełom w leczeniu bólu - podkreśla Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie.

Precyzyjne uderzenie w ból

W rzeszowskim szpitalu Pro-Familia z nowej metody leczenia skorzystała 38-letnia pacjentka, u której kilka lat temu lekarze wykryli raka piersi. Pomimo przeprowadzonego leczenia choroba powróciła po dwóch latach. Pojawiły się przerzuty w kościach, powodujące silny ból, uniemożliwiają normalne życie. Pacjentkę poddano termoablacji ultradźwiękowej i - jak zapewniają lekarze - zabieg zakończył się sukcesem. Pomimo, że procedura nie jest refundowana przez NFZ, szpital chce ją wykonywać bezpłatnie, w ramach grantu naukowego. – Zabieg polega na tym, że skupiona wiązka energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy kierowana jest na chory obszar wewnątrz ciała pacjenta. W przypadku leczenia bolesnych przerzutów do kości, naszym celem są zakończenia nerwowe wokół guza, które chcemy zniszczyć. Efekt - znaczne zniesienie dolegliwości bólowych. Należy przy tym dodać, że zdrowe tkanki nie zostają naruszone. Dzieje się tak, ponieważ cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym poprzez mapy temperatur, które uzyskiwane są za pomocą rezonansu magnetycznego, co zapewnia wysoką skuteczność, bezpieczeństwo i pełną kontrolę zabiegu – podkreśla Magdalena Pyka.

Do najczęstszych nowotworów, które mogą dawać przerzuty do kości należą m.in. rak prostaty (80%), rak płuca i rak piersi (50%), rak nerki, rak jajnika, rak tarczycy oraz rak żołądka.

Źródło: Rzeszow.pro-familia.pl

 

Przeczytaj również: