14 lipca 2017

Sprzęt i Innowacje

Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych testuje nową drukarkę 3D

Łódzka pracownia działająca w Bionanoparku zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem implantów i modeli anatomicznych od 6 lat. Była to jedna z pierwszych pracowni tego typu w kraju. Teraz testuje nowy model drukarki 3D Ultimaker 3.

Łódzka pracownia zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem implantów medycznych, które dopasowane są do konkretnego pacjenta oraz drukowaniem w technologii 3D fizycznych modeli anatomicznych, potrzebnych do stworzenia takiego implantu. Pracownia specjalizuje się w opracowywaniu implantów twarzoczaszki, której struktura jest bardzo skomplikowana. W związku z tym, aby możliwie dokładnie przygotować model wykorzystywane są różne technologie druku 3D oraz dwa materiały - właściwy materiał budulcowy i materiał podporowy, który najczęściej zostaje usunięty mechanicznie po zakończonej pracy. Jego zadaniem jest bowiem jedynie utrzymanie modelu w pożądanej pozycji podczas drukowania. 

W modelu Ultimaker 3, który obecnie jest testowany najistotniejszą nowością są dwie głowice drukujące, które umożliwiają pracę z dwoma materiałami jednocześnie - z materiałem budulcowym oraz rozpuszczalnym w wodzie materiałem podporowym. – W ten sposób oszczędza się czas, konieczny dotychczas do mechanicznego usuwania tego materiału. Co ważniejsze, rozwiązanie to umożliwia także budowanie bardziej skomplikowanych obiektów, między innymi struktur charakterystycznych dla tkanki kostnej – przyznaje doktor Marcin Elgalal, z Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych w Technoparku w Łodzi.

Specjaliści z pracowni w pierwszych etapach projektowania implantów konsultują się z chirurgami. W tym czasie tworzy się prototypy implantów oraz odpowiednie modele anatomiczne, które zespół chirurgiczny ocenia, a następnie w pracowni dokonywane są zmiany. Implanty, które mogą być użyte podczas zabiegu, wykonywane są z certyfikowanego, biozgodnego materiału technologią PolyJet, która jest dokładniejsza, ale tym samym znacznie droższa. Cena implantu rodzaju implantu. Wydrukowanie najprostszych modeli kosztuje średnio trzy tysiące złotych. Bardziej skomplikowane mogą kosztować kilkanaście tysięcy.

 

 

Przeczytaj również: