16 lutego 2021

Inwestycje

Powstaje Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych

Na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu powstanie Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych. Jak poinformował szpital w poniedziałek 15 lutego podpisano umowę z wykonawcą prac budowlanych. Prace budowlane potrwają do kwietnia 2022 r. Całkowity koszt budowy i wyposażenia obiektu to 30,2 mln złotych.

Budowa Centrum

Wykonawcą Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu będzie Mostostal Zabrze. Zgodnie z umową prace budowlane o wartości blisko 9 milionów złotych, powinny zostać zakończone do kwietnia przyszłego roku.

Nowy obiekt powstanie w budynku dawnej pralni szpitala. Prace budowlane, warte 8,9 mln zł, mają potrwać do kwietnia 2022 r. W następnej kolejności zostanie wyposażone w nowoczesne urządzenia medyczne, m.in. 32-kanałowy system do neuromonitoringu, wysokiej klasy ultrasonograf, rezonans magnetyczny, a także tomograf komputerowy, aparaty do badań EKG, echokardiograficznych i usg tętnic obwodowych. 

Fot.: Facebook  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Znaczenie inwestycji

Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych - Chorobach Sercowo-Naczyniowych  i Chorobach Kręgosłupa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu będzie wiodącym ośrodkiem dla kreowania i wdrażania innowacyjnych badań i rozwoju nowoczesnych technologii. 

Prowadzone w nim prace badawcze będą się koncentrowały na chorobach sercowo-naczyniowych oraz chorobach kręgosłupa. Z centrum będą korzystały wszystkie jednostki USK, a w obszarze badawczo-rozwojowym będzie ono współpracowało z wydziałami Uniwersytetu Opolskiego oraz innymi jednostkami naukowo-badawczymi i otoczeniem gospodarczym z regionu, kraju i zagranicy.

- Utworzenie centrum badań i innowacji ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju działalności badawczo-klinicznej w dziedzinie nauk medycznych w naszym szpitalu i  regionie - mówi Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu. – Dotychczas nasi pracownicy prowadzili różne projekty badawcze. Mamy też wychowanków, którzy robili, na podstawie prowadzonych w naszych jednostkach badań, doktoraty i habilitacje, ale powołanie centrum to wejście na wyższy poziom – ocenia dyrektor Madera.

Koszt inwestycji 

Budowa i wyposażenie nowego Centrum ma łącznie kosztować 30,2 mln zł, na co szpital pozyskał niemal 19,2 mln zł z Opolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponuje Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz niemal 2,7 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Jak wskazuje dyrektor placówki specjalizacja centrum, a więc choroby sercowo-naczyniowe i choroby kręgosłupa, jest powiązania z wiodącymi działalnościami USK.

 – Badania w nim będą mogli prowadzić lekarze z oddziałów kardiologii , chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, ortopedii – wymienia Dariusz Madera. – Dajemy naszym specjalistom możliwość rozwoju zawodowego i naukowego. To będzie też miejsce kształcenia nowej kadry i realizacji projektów o skali ogólnopolskiej czy międzynarodowej - podkreśla.

Przeczytaj również: