23 sierpnia 2019

Inwestycje

Polski stół operacyjny na Teneryfie

W Szpitalu Uniwersyteckim na Teneryfie, dzięki polskiej firmie, mogą odbywać się skomplikowane zabiegi chirurgii małoinwazyjnej. Żywiecki Famed wyposażył hiszpańską placówkę w stół operacyjny posiadający najlepszą na świecie przezierność promieni RTG. W pierwszym półroczu żywiecka spółka kontynuowała pozytywne trendy w zakresie wzrostu sprzedaży zagranicznej. Famed liczy również na wzrosty na strategicznym dla siebie rynku chińskim, w efekcie dokonanej tam akwizycji.

Na Teneryfie operują dzięki polskiej firmie

W czerwcu Famed dostarczył stół operacyjny FAMED Flare do Szpitala Uniwersyteckiego na Teneryfie. Do tego czasu skomplikowane zabiegi chirurgii małoinwazyjnej, której dedykowany jest nowoczesny stół z Żywca, były odraczane przez personel medyczny placówki.

– Pierwszym planowanym od dawna zabiegiem, który został wykonany przy pomocy stołu FAMED Flare był skomplikowany endowaskularny zabieg wszczepienia dziewięciu implantów do stentowania żyły udowej. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób pomóc pacjentom. Nasz stół został bardzo dobrze oceniony przez chirurgów i personel asystujący, którzy podczas 8 godzinnej operacji mieli okazję przetestować jego najważniejsze funkcje. Docenili przede wszystkim walory przezierności blatu, zakresu prześwietlanego pola, funkcjonalność stołu oraz intuicyjną obsługęwyjaśnia Michał Grossy, product manager Famedu.

FAMED Flare to najważniejsza ubiegłoroczna premiera żywieckiej marki. Stół pobił światowy rekord przezierności dla promieni rentgenowskich. Obniżenie tego parametru do poziomu 0,36mmAI pozwoliło ograniczyć dawkę promieniowania, z zachowaniem wysokiej jakości obrazowania. Przełomowy model, podnoszący bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego, opracowany m.in. z myślą o chirurgii małoinwazyjnej został doceniony już przez lekarzy w Europie i na innych kontynentach.

Famed kontynuuje pozytywne trendy

Pierwsze półrocze dla żywieckiej spółki wiązało się z kontynuacja pozytywnych trendów w zakresie rentowności sprzedaży, a także efektywności wykorzystania zaangażowanych kapitałów. Sprzedaż w tym okresie (w porównaniu do analogicznego w ubiegły roku) wzrosła o 10 proc. Wśród produktów, które cieszą się największym popytem zamawiających są łóżka szpitalne FAMED Nexo przeznaczone do oddziałów intensywnej opieki medycznej (ICU) oraz stoły operacyjne. Famed inwestuje również w technologię wytwarzania swojego sprzętu.

– Nie maleje popyt na łóżka szpitalne z Żywca. Nasze elektryczne łóżko FAMED Nexo – jedna z naszych eksportowych lokomotyw – poza funkcjonalnością, oferuje klientom niską cenę. Dlatego, z myślą o utrzymaniu konkurencyjności tego modelu – który skutecznie konkuruje z łóżkami kilkunastu globalnych firm – niezbędna jest optymalizacja kosztów produkcji, oczywiście z zachowaniem jakości. Dlatego modernizujemy linię produkcyjną na wydziale lakierni i montażu łóżek szpitalnychmówi Marek Suczyk, wiceprezes Famedu.

Akwizycja w Chinach może przynieść kilkukrotny wzrost sprzedaży

Wiosną Famed Żywiec zwiększył swoje zaangażowanie na strategicznym dla siebie rynku chińskim. Famed Żywiec nawiązał współpracę joint venture z FAM BEIJING, która w 2004 wprowadziła polską markę do Chin, będąc od tego czasu jej dystrybutorem. Efektem dotychczasowej współpracy jest sprzedaż produktów z Żywca do kilkuset szpitali w ponad 30 chińskich prowincjach, gminach i regionach autonomicznych. W Chinach Famed generuje niemal 20 proc. rocznych przychodów ze sprzedaży eksportowej, pozostając jedynym polskim producentem stołów operacyjnych i łóżek szpitalnych obecnym w Państwie Środka.

– Joint venture to klarowny sygnał dla naszych partnerów, że wiążemy się z nimi na długie lata. Dodatkowo jako współwłaściciel FAM BEIJING będziemy mieli większy wpływ na działania sprzedażowe. Liczymy, że efektem będzie nawet kilkukrotny wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach produktów, które dostarczamy do Chin. Dostrzegamy już wpływ tej decyzji na zwiększenie zainteresowania i sprzedaży naszych stołów operacyjnychkomentuje Marek Suczyk.

Spółka z Żywca dostarcza chińskim klientom najbardziej zaawansowane produkty m.in. FAMED Hyperion - dedykowany operacjom bariatrycznym czy łóżka na oddziały intensywnej terapii.

Polski sprzęt medyczny w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej

Wśród innych kontraktów Famedu zrealizowanych w 1-szym półroczu były dostawy do krajów Azji Południowo-Wschodniej. Birma to kolejne państwo, do którego trafiły egzemplarze FAMED Nexo – jednego z najlepiej sprzedających się na świecie łóżek szpitalnych polskiej produkcji. Natomiast do Indonezji Famed dostarczył stoły operacyjne FAMED Su-03. Spółka aktywna była także w Ameryce Łacińskiej, uczestnicząc w jednych z największych w regionie targach branżowych (Expomed, Meksyk) oraz odbywając serię spotkań z dystrybutorami w Kostaryce i Peru. W 2018 roku Famed zwiększył swoją sprzedaż w regionie Ameryki Łacińskiej (LATAM) o 24 proc.

O Famed Żywiec
Działający w branży medycznej od 1947 roku Famed Żywiec pozostaje jednym z wiodących i zarazem najbardziej doświadczonych producentów wysokiej jakości sprzętu medycznego w Europie. Firma specjalizuje się w produkcji stołów operacyjnych, łóżek na Oddziały Intensywnej Terapii, wózków do przewożenia chorych, łóżek porodowych oraz foteli zabiegowych. Famed dostarcza swój sprzęt do odbiorców krajowych oraz do 97 państw - na rynki europejskie, krajów Azji, Afryki i Ameryki Północnej, będąc także kooperantem zagranicznych producentów.

Niezawodność produktów Famedu bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości opieki medycznej pacjentów w Polsce i na świecie. Wysoce wykwalifikowana kadra, konkurencyjne koszty produkcji oraz szeroki zakres możliwości dostosowania produktów firmy stanowią kluczową przewagę firmy w dynamicznie rozwijającej się branży medycznej.

Więcej informacji: https://famed.com.pl/

Przeczytaj również: