23 września 2019

Inwestycje

Pierwszy szpital w województwie lubelskim buduje farmę fotowoltaiczną

Szpital w Janowie, jako pierwszy w województwie lubelskim inwestuje w farmę fotowoltaiczną. 

Projekt wstępnie zakłada budowę 1128 paneli, która w ciągu roku ma wytworzyć 356 MWh. Dzięki farmie janowski szpital ma zabezpieczyć potrzeby na energię w ok. 30 procentach. Panele mają być zainstalowane w listopadzie br. 

Dwa kolejne lubelskie szpitale inwestują w czystą energię

Według Remigiusza Małeckiego, rzecznika marszałka województwa lubelskiego kolejne dwa szpitale – szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej i SPSK4 w Lublinie – mają w planach realizację unijnych projektów związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych. Dyrektor wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej szacuje, że dzięki inwestycji w panele słoneczne, szpital oszczędzi ponad 900 tys. zł w skali roku. Projekt ma kosztować 12 mln zł, z czego 15 procent pochodzi ze dotacji unijnej. 

– Stawiamy na podniesienie efektywności energetycznej. W ramach dużego projektu, który będziemy realizować do 2021 roku, wykonamy m.in. modernizację instalacji c.o., zastąpimy tradycyjne oświetlenie nowoczesnymi oprawami ledowymi oraz zamontujemy instalację fotowoltaiczną na dachu najwyższego budynku C – komentuje Hanna Filipowicz, p.o. dyrektor wojewódzkiego szpitala specjalistycznego w Lublinie.

Projekt termomodernizacji w SPSK4 w Lublinie będzie kosztować 45 mln zł

– To część dużego projektu termomodernizacji głównego budynku szpitala i polikliniki. Instalacja zostanie zamontowana na dachu części głównego budynku szpitala. To miejsce jest optymalnie nasłonecznione – tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie.

Prawdopodobnie szpital będzie korzystał z paneli fotowoltaicznych w drugiej połowie 2020 roku. Projekt ma kosztować 45 mln zł, z czego 20 mln zł szpitala pozyska z dofinansowania z RPO, a na samą fotowoltaikę pójdzie 1,7 mln zł.  

W skrócie: 

  • Szpital w Janowie, jako pierwszy w województwie lubelskim inwestuje w farmę fotowoltaiczną.
  • Projekt wstępnie zakłada budowę 1128 paneli, która w ciągu roku ma wytworzyć 356 MWh, co ma zabezpieczyć potrzeby szpitala na energię w ok. 30 procentach.
  • W energie słoneczną inwestuje Wojewódzki Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Według dyrektora placówki szpital oszczędzi ponad 900 tys. zł w skali roku.
  • Następnym szpitalem inwestującym w czystą energie jest SPSK4 w Lublinie. Projekt ma kosztować 45 mln zł, z czego 20 mln zł szpitala pozyska z dofinansowania z RPO.

 

Przeczytaj również: