18 kwietnia 2017

Inwestycje

Pierwszy ośrodek dla seniorów w Trójmieście

W Sopocie powstanie Centrum Opieki Geriatrycznej. To pierwszy taki ośrodek w województwie pomorskim i jednocześnie jedna z największych inwestycji w tej części Trójmiasta w ostatnich latach. W trzech czwartych zostanie sfinansowana ze środków RPO.

Tuż przed świętami wielkanocnymi została zawarta umowa dotycząca dofinansowania utworzenia ośrodka opieki geriatrycznej w Sopocie. Dokument podpisali marszałek województwa, Mieczysław Struk oraz prezydent kurortu, Jacek Karnowski. Inwestycja ma kosztować blisko 25 mln zł. Ponad 19 mln zł wyniesie dotacja w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Blisko 5 mln zł wkładu własnego będzie natomiast pochodzić z budżetu miasta Sopot. – O budowę Centrum Opieki Geriatrycznej władze Sopotu, ale też pacjenci z Pomorza zabiegali od lat. Mam nadzieję, że wysiłki te zostaną także zauważone przez Narodowy Fundusz Zdrowia i uda się podpisać solidny kontrakt. Wiemy, że w Szpitalu Powiatowym w Lęborku pojawiły się łóżka geriatryczne, ale takiej klasy ośrodek geriatryczny będzie na Pomorzu pierwszym – cieszy się marszałek województwa, Mieczysław Struk.

13 kwietnia została podpisana umowa dotycząca dofinansowania inwestycji

 

Lepsza opieka geriatryczna w Trójmieście 

Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie będzie pierwszym ośrodkiem tej klasy, świadczącym usługi szpitalne dla seniorów na Pomorzu. Warto natomiast zauważyć, że jest to region, w którym osoby starsze stanowią znaczną część społeczeństwa. Wśród mieszkańców Trójmiasta 25% to właśnie seniorzy. Dlatego też inwestycja wspierana jest m.in. przez władze Gdańska, Gdyni czy Wejherowa.  

Budowa ośrodka ma rozpocząć się jeszcze jesienią tego roku, natomiast jej zakończenie planowane jest na III kwartał 2019 r. – Już za dwa tygodnie ogłoszony zostanie przetarg na firmę budowlaną. Planujemy trzy oddziały dzienne: rehabilitacji, psychogeriatrii i geriatrii. Powstanie ok. 40 łóżek, a do tego przychodnie, sale terapeutyczne, świetlice dla rodzin pacjentów – zapowiada Barbara Gierak-Pilarczyk, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie. Ośrodek dla seniorów powstanie dzięki rozbudowie Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego, co sprawi, że będzie to placówka wojewódzko-miejska.

Nowoczesna aparatura medyczna

W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną nie tylko prace budowlane, ale również zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej. Na wyposażeniu centrum znajdzie się m.in. tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr do badania gęstości kości, aparaty EKG i USG oraz sprzęt do intensywnego nadzoru. Dla seniorów będą też dostępne m.in. urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii ultradźwiękowej, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi. Projekt przewiduje również szkolenia i kursy dla personelu lekarskiego, pielęgniarskiego, fizjoterapeutów i rehabilitantów.

W skrócie:

  • W Sopocie powstanie Centrum Opieki Geriatrycznej – pierwszy ośrodek o profilu geriatrycznym w regionie. 
  • Inwestycja będzie ksoztowała blisko 25 mln zł (szpital otrzyma 19 mln zł dofinansowania w ramach RPO)
  • Prace rozpoczną się jesienią tego roku, a zakończą w III kwartale 2019 r.   
 

Przeczytaj również: