10 lutego 2020

Inwestycje

Pierwszy na Dolnym Śląsku ambulans weterynaryjny, a wkrótce sanktuarium dla zwierząt

Pod koniec stycznia Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt (DIOZ) zakupił pierwszy w regionie i jeden z niewielu w kraju ambulans dla zwierząt.

Inspektoriat właśnie poinformował, że ma plany pójść o krok dalej, a mianowicie stworzyć pierwsze na Dolnym Śląsku sanktuarium dla zwierząt potrzebujących opieki. Nie byłoby to typowe schronisko, w którym zwierzęta mieszkałyby w klatkach. W planach jest zakup działki w Pasieczniku w powiecie lwóweckim. Do dyspozycji podopiecznych sanktuarium byłaby przestrzeń o powierzchni równej niemal 2ha. W zabudowaniach o powierzchni 1000 m2, które znajdują się obecnie na terenie działki powstałaby klinika weterynaryjna, a także szpital. Zakup działki i zabudowań to inwestycja w wysokości 360 000 zł. W planach jest zwrócenie się z prośbą o pomoc do firm budowlanych i remontowych. Funkcjonariusze rozważają także kredyt albo zaangażowanie w remont zabudowań skazanych w ramach prac społecznych. Jednak największą nadzieją dla Inspektoriatu jest organizacja zbiórki pieniędzy. 

Jak okazało się w styczniu tego typu nadzieje nie są bezpodstawne. W styczniu tego roku funkcjonariusze zakupili profesjonalny ambulans dla zwierząt za pochodzącą z datków kwotę 65 000 zł.  W niewiele ponad tydzień od 1600 osób udało się uzbierać około 70 tysięcy zł. Z tych środków zakupiono pochodzącą z Austrii karetkę – volkswagena diesla z 2011 roku. Karetka w przeszłości należała do Austriackiego Czerwonego Krzyża. Pojazd jest wyposażony w instalację tlenową zestaw pierwszej pomocy, system do podawania płynów, urządzenie do dezynfekcji, przyrządy do monitorowania czynności życiowych, nosze, klatki do przewozu zwierząt, klimatyzację, wentylację i ogrzewanie.  

Ambulans ma również lampy alarmowe, których póki co DIOZ nie może używać. Inspektorzy wystąpili już o zgodę na jego używanie do ministerstwa spraw wewnętrznych. 

Nabyciem takiego ambulansu są zainteresowani również samorządowcy z innych gmin, w których być może niebawem także znajdzie się tego typu profesjonalny sprzęt niezbędny do ratowania życia zwierząt. 

  • Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt w styczniu tego roku zebrał z darowizn niemal 70 000 zł na zakup ambulansu dla zwierząt – austriackiego volkswagena z 2011 roku. 
  • W planach jest zakup 2ha działki i 1000 km2 zabudowań na sanktuarium i klinikę dla zwierząt. Inwestycja w wysokości około 650 000 zł również ma szanse być sfinansowana częściowo z darowizn.

 

Przeczytaj również: