26 września 2017

Inwestycje

PET dla Gorzowa Wielkopolskiego

Zarząd gorzowskiego szpitala stara się o sfinansowanie zakupu urządzenia do pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Koszt tej inwestycji to 8 mln zł. Szpital prowadzi rozmowy z Radą miasta Gorzowa. 

Zarząd gorzowskiego szpitala spotkał się dziś z radnymi Rady Miasta Gorzowa, w sprawie inwestycji już realizowanych i tych planowanych do realizacji na najbliższe miesiące. Motywem przewodnim dyskusji była potrzeba zakupu urządzenia do pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Przybyli do szpitala radni zgodnie potwierdzili konieczność wsparcia finansowego tej niezwykle potrzebnej dla mieszkańców regionu inwestycji. 

Inwestycja w PET to wydatek rzędu 8 milionów złotych. Kilka tygodni temu kwotę 1,75 mln złotych, czyli prawie 25% tej kwoty szpitalowi przekazała marszałek województwa lubuskiego. Zarząd szpitala z wnioskiem o kolejne 1,7 mln złotych zwrócił się do władz Gorzowa Wielkopolskiego. Jednak prezydent odmówił dofinansowania inwestycji. Dlatego o wsparcie zarząd szpitala dziś poprosił radnych. - Choroby nowotworowe to choroby najbardziej demokratyczne. Choruje na nie coraz więcej osób. Nowotwory nie omijają młodych, starych, kobiet, mężczyzn, bogatych ani biednych. A województwo lubuskie poprzez brak bezpośredniego dostępu do PET jest najsłabszym w kraju w zakresie skuteczności leczenia onkologicznego mierzonego wskaźnikiem przeżyć 5-cioletnich. Dzięki PET bylibyśmy w stanie wykrywać nowotwory znacznie wcześniej i dokładniej monitorować postęp w leczeniu. W przypadkach niektórych nowotworów  PET daje możliwość postawienia ostatecznego rozpoznania, co było trudne na podstawie innych technik obrazowania - powiedział prezes gorzowskiego szpitala, Jerzy Ostrouch.  

Do tej pory pacjenci gorzowskiego szpitala a także innych części województwa lubuskiego na badania PET byli wysyłani do Szczecina, Poznania, Wrocławia a nawet Bydgoszczy. - Tu nie chodzi o prestiż szpitala. Nie chodzi też o kolejną inwestycję. Tu chodzi o zdrowie i komfort leczenia mieszkańców naszego regionu – przypomniał Jerzy Ostrouch. 

Obecni na spotkaniu z zarządem gorzowskiego szpitala radni zgodnie podkreślali, że to inwestycja niezbędna. Co więcej inwestycja, na którą pieniądze łatwo można znaleźć w budżecie miasta. - W tegorocznym budżecie Gorzowa mamy zapisane pieniądze na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Bazy, która zastąpi obecną, tymczasową. To kwota 1,75 mln złotych, która na ten cel nie będzie wykorzystana, bo przetarg na budowę bazy wciąż jeszcze nie jest rozstrzygnięty. Możemy je przekazać szpitalowi – powiedział Jerzy Sobolewski, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej. 

Tego samego zdania byli też radna Grażyna Wojciechowska oraz radny Jan Kaczanowski - Miejsce PET jest w szpitalu. Tu się buduje ośrodek radioterapii, tu są kliniczne zakłady i oddziały oraz świetnie przygotowana kadra medyczna. Tu też są pacjenci, którzy oczekują, także od nas radnych, że badanie PET będą mogli mieć zrobione na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania na badania do innych specjalistycznych ośrodków w kraju – dodawała radna Grażyna Wojciechowska. 

Na najbliższej sesji Rady Miasta, zaplanowanej na środę 27 września, radni mają złożyć petycję do prezydenta Jacka Wójcickiego w sprawie dofinansowania do zakupu PET dla gorzowskiego szpitala. 

W skrócie: 

  • Szpital w Gorzowie Wielkopolskim prowadzi rozmowy z Radą Miasta dotyczące dofinansowania zakupu urządzenia PET 
  • Aparatura kosztuje blisko 8 mln zł 
 Źródło: mat. pras. 

Przeczytaj również: