16 stycznia 2019

Inwestycje

Otwarcie centrum urazowego dla dzieci w Lublinie

14 stycznia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie otwarto centrum urazowe, gdzie leczone będą dzieci z najcięższymi wielonarządowymi urazami (np. po wypadku drogowym). Całkowity koszt inwestycji wyniósł 6,5 mln zł. 

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy to największa w regionie lecznica pediatryczna. Co roku przyjmuje ponad 30 tys. młodych pacjentów. 

Centrum Urazowe dla dzieci w Lublinie to inwestycja, która pochłonęła ponad 6,5 mln zł, z czego 85 proc. pokryło dofinansowanie z Uni Europejskiej w ramach programu:"Infrastruktura i środowisko 2014-2020". Pieniądze posłużyły do sfinansowania robót budowlanych, polegających na dostosowaniu i adaptacji pomieszczeń w szpitalu na potrzeby centrum, ale także do zakupu kilkunastu jednostek sprzętu medycznego, tj. m.in.: tomograf komputerowy, aparat rentgenowski, aparat ultrasonografinczy, aparat do znieczulenia ogólnego i sprzęt do zabiegów neurochirurgicznych. 

Centrum urazowe dla dzieci w Lublinie to jeden z wielu takich ośrodków otwartych w ostatnim czasie w kraju. Według zastępcy dyrektora departamentu funduszy europejskich w Ministerstwie Zdrowia aktualnie realizowany jest projekt, który zakłada utworzenie dziewięciu centrów urazowych dla dzieci, dwóch centrów dla dzieci i dla dorosłych oraz jednego centrum urazowego dla dorosłych. Inwestycje przewidujące utworzenie centrów urazowych finalizują się w Olsztynie, Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Kielcach i w Częstochowie. Wiceminister powiedziała również, że jeśli trudna sytuacja na rynku budowlanym nie wpłynie na realizację projektów, gotowa sieć centrów urazowych może zacząć działać zgodnie ze wszsytkimi założeniami na początku 2020 roku. 

Centrum urazowe to inaczej specjalnie wygospodarowana część szpitala, w której diagnozowani i hospitalizowani są pacjenci po najcięższych urazach, powstałych na przykład po wypadku drogowym bądź upadku z wysokości. Wyposażone w odpowiedni specjalistyczny sprzęt takie centrum może całościowo i szybko zdiagnozować stan pacjenta oraz podjąć wielospecjalistyczne leczenie. Po ustabilizowaniu się stanu pacjenta centrum kieruje pacjenta na inny oddział lub do innej placówki leczniczej, żeby kontynuować jego leczenie lub rehabilitację. 

W skrócie: 

  • 14 stycznia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie otwarto centrum urazowe
  • Całkowity koszt inwestycji wyniósł 6,5 mln zł, z czego 85 proc. pokryło dofinansowanie z Uni Europejskiej
  • Centrum urazowe to inaczej specjalnie wygospodarowana część szpitala, w której diagnozowani i hospitalizowani są pacjenci po najcięższych urazach
  • Centrum urazowe dla dzieci w Lublinie to jeden z wielu takich ośrodków otwartych w ostatnim czasie w kraju.
Źródło: rynekzdrowia.pl/Renata Chrzanowska

Przeczytaj również: