2 czerwca 2017

Sprzęt i Innowacje

Operacja serca w goglach VR

Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili unikatowy zabieg. Po raz pierwszy wykorzystano najnowszą technologię do skomplikowanej operacji na sercu. Nowy system ma w przyszłości uratować życie setek ludzi. 

W poniedziałek, 29 maja, lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili unikatową operację. Zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków, który ma usunąć zaburzenia rytmu serca, został przygotowany w nietypowy sposób. Po raz pierwszy użyto nowoczesnego systemu opracowanego w warszawskim ośrodku. Kilka dni przed operacją, lekarz w goglach rozszerzonej rzeczywistości wyświetlił hologram serca pacjenta. Dzięki temu mógł uważniej przyjrzeć się operowanym przedsionkom. Co więcej, dzięki systemowi telemedycznemu #CarnaLife możliwe było sterowanie obrazem za pomocą gestów oraz poleceń głosowych. To technologia przyszłości, która znacznie zwiększy procent udanych zabiegów.  

Nowy system ma w przyszłości uratować życie setek ludzi

 

W przyszłości takie rozwiązanie będzie pozwalało na szybkie tworzenie mapy lewego przedsionka w systemie elektroanatomicznym oraz będzie skracać czas ekspozycji na promieniowanie jonizujące – tłumaczy Kamila Walczak z biura prasowego WUM-u. Jak tłumaczy WUM, oprogramowanie #CarnaLife to kolejna nowoczesna technologia, która została zaprezentowana w tym ośrodku i pierwszy raz przetestowana w trakcie zabiegu ablacji podłoża arytmii. Zespół kierowany przez dr Piotra Lodzińskiego wykonał w lutym 2017 r. pierwszy zabieg ablacji z wykorzystaniem druku 3D serca pacjentki po operacjach korekcji wady wrodzonej serca. Poza dr Lodzińskim, w zabiegu brali udział Michał Peller i Paweł Balsam.

 

Przeczytaj również: