10 lipca 2017

Inwestycje

Ogromna inwestycja w bełchatowskim szpitalu

Ponad 31 mln zł kosztować będzie modernizacja bloku operacyjnego i oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie. Remont rozpocznie się pod koniec tego roku.

Prace, które rozpoczną się jeszcze w 2017 roku to największa inwestycja szpitala w Bełchatowie od momentu jego powstania. Jej celem jest modernizacja bloku operacyjnego oraz rozbudowa oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. W ramach pierwszej części, najpierw zostaną wyremontowane dwie sale operacyjne działające przy oddziałach otorynolaryngologii i chirurgii dziecięcej. Po oddaniu ich do użytku, rozpocznie się właściwa część inwestycji, czyli remont bloku operacyjnego. Taki podział prac pozwoli zapewnić niezbędne warunki do funkcjonowania placówki i wykonywania operacji w czasie remontu. Zmiany obejmą nie tylko instalacje, ale też wyposażenie sal operacyjnych, w których ma znaleźć się sprzęt z najwyższej półki. – To będzie najnowocześniejszy blok operacyjny w Polsce –podkreśla Paweł Skoczylas, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie. 

Przenosiny oddziału 

Druga część inwestycji obejmie zasięgiem oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Zostanie on przeniesiony na pierwsze piętro szpitala, tam gdzie obecnie jest zakład rehabilitacji. Nowy oddział intensywnej terapii znajdzie się bezpośrednio nad centralnym blokiem operacyjnym, co ułatwi dalszą opiekę nad pacjentami.  Należy dodać, że dzięki tym zmianom zwiększy się też liczba łóżek na tym oddziale, z obecnych 12 do 16 stanowisk. Pojawi się też łóżko przygotowane specjalnie na potrzeby dzieci, którego do tej pory brakowało. 

Wsparcie województwa i Unii Europejskiej 

Prace remontowe i modernizacyjne oraz zakup wyposażenia oddziału anestezjologii i intensywnej terapii o raz bloku operacyjnego pochłoną łącznie ponad 31 mln zł. Środki na ten cel pochodzić będą w przeważającej większości z funduszy Unii Europejskiej. Będzie to 26,6 mln zł. 4,4 mln zł dołoży natomiast samorząd województwa. W czwartek członkowie zarządu województwa łódzkiego - wicemarszałek Dariusz Klimczak i Joanna Skrzydlewska oraz Paweł Skoczylas, dyrektor szpitala w Bełchatowie podpisali umowę na finansowanie inwestycji. – Szpital w Bełchatowie jest na trzecim, najwyższym poziomie referencyjności w sieci szpitali, ale nie jest on dany raz na zawsze i naszym zadaniem jest by zabezpieczyć mu takie warunki funkcjonowania, by spełniał wszystkie wymogi – podkreślił Dariusz Klimczak. – Pacjent chce być leczony w najlepszych szpitalach. Ta inwestycja zabezpiecza pozycję bełchatowskiego szpitala na najwyższym poziomie – dodał wicemarszałek województwa. 

W skrócie:

  • Szpital Wojewódzki w Bełchatowie planuje modernizację bloku operacyjnego i oddziału anestezjologii i intensywnej terapii
  • Koszt inwestycji przekroczy 31 mln zł
  • Środki będą pochodzić z funduszy UE (26,6 mln  zł) oraz budżetu samorządu wojewódzkiego (4,4 mln zł)
 

 

Przeczytaj również: