23 lipca 2018

Inwestycje

Nowoczesny sprzęt w Szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie Koźlu wzbogacił się o najnowocześniejsze w regionie urządzenia do USG i RTG. Jak przekonuje szpital diagnoza będzie szybsza, dawka promieniowania mniejsza, a wyniki znacznie dokładniejsze. Koszt urządzeń (2,5 mln zł.) został w większości sfinansowany z środków Unii Europejskiej. Pół miliona na inwestycję przeznaczył powiat kędzierzyńsko-kozielski. 

- Badanie wykonane w pracowni od razu widoczne jest na wszystkich oddziałach oraz w przychodniach, możemy się konsultować bezpośrednio z lekarzami nie tylko u nas, ale i w całej Polsce, a nawet poza jej granicami – podkreśla dr Mariola Adamska-Cholaś, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.

- Tego zakupu nie byłoby bez dobrej i konstruktywnej współpracy z Radą Powiatu i Zarządem Powiatu, który przekazał nam pieniądze potrzebne do złożenia projektu do Regionalnego Programu Operacyjnego – mówi dyrektor SP ZOZ Jarosław Kończyło.

Aparat USG posiada aż sześć różnych głowic.

– To oznacza bardzo dokładne badania jamy brzusznej, powłok, tarczycy, piersi i wielu innych miejsc, jest przygotowany praktycznie do każdego badania – dodaje dr Cholaś.

Poza nowym sprzętem szpital przygotował też odnowione pomieszczenia, w których pracują medycy.

- W obecnej kadencji mamy takich radnych, których nie trzeba przekonywać do inwestycji w szpitalu, wręcz przeciwnie, zawsze bardzo przychylnie patrzą na służbę zdrowia. Wszystkie kolejne projekty, które proponuje dyrektor będziemy starali się finansować, bezpieczeństwo zdrowotne naszych mieszkańców jest dla nas najważniejsze – mówiła przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel.

 - Placówka w Kędzierzynie-Koźlu bardzo efektywnie wykorzystuje pieniądze unijne, a do tego samorząd powiatowy zawsze chętnie dokłada pieniądze jako wkład własny do projektów, to wszystko bardzo cieszy szczególnie, że to jedna z kluczowych jednostek w regionie, strategiczna dla ochrony zdrowia – zaznacza wicemarszałek Roman Kolek.

To nie koniec, podczas prezentacji władze szpitala zapowiedziały przyszłe inwestycje, kolejny nowy sprzęt pojawi się w SP ZOZ już we wrześniu, a całą placówkę czeka największa po latach przebudowa.

fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

Przeczytaj również: