4 grudnia 2018

Inwestycje

Nowoczesny SOR w tarnowskim szpitalu

W Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie właśnie zakończono rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W ramach inwestycji, która łącznie pochłonęła 7,2 mln zł już w 2017 roku zrealizowano modernizację lądowiska dla śmigłowców. 30 listopada b.r. zakończono drugi i ostatni etap projektu, czyli przebudowę i remont oddziału ratunkowego. W uroczystym otwarciu oddziału uczestniczyła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Zakończona inwestycja obejmowała dwa etapy realizacji. Pierwszy z nich, sfinalizowany w ubiegłym roku, dotyczył modernizacji lądowiska dla śmigłowców. W ramach zadania lądowisko zyskało nową nawierzchnię, oświetlenie oraz drogę dojazdową. Wymieniono również system łączności w celu dostosowania obiektu do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa. Teraz o każdej porze dnia i nocy, bez względu na warunki atmosferyczne bez problemu mogą tu lądować śmigłowce LPR (Lotniczego Pogotowia Ratunkowego).

-Tarnowski szpital od 25 lat pomaga w powrocie do zdrowia wielu tysiącom pacjentów. Placówka ta z każdym rokiem podnosi standard oferowanych świadczeń i jest jednym z najważniejszych ośrodków służby zdrowia w regionie. Teraz dzięki przeprowadzonej inwestycji zdecydowanie zwiększy się komfort pacjentów podczas przyjęć, a także poprawią się warunki w czasie ich hospitalizacji – mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Drugi etap inwestycji objął remont i rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a w szczególności część obserwacyjną obszaru urazowego. To właśnie tu, w nowych, przestronnych i nowocześnie wyposażonych wnętrzach oddziału, będą przyjmowani pacjenci poszkodowani w wypadkach oraz chorzy w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu i życiu.

– Sam oddział oraz miejsce oczekiwania są bardziej komfortowe i przyjazne pacjentom. Powstały dodatkowe stanowiska kierowania pacjentów w zależności od potrzeb do konkretnego specjalisty, co skróci czas oczekiwania na przyjęcie. W jednym miejscu powstał obszar dla chirurgii i ortopedii. Łącznie będzie dziewięć łóżek oddzielonych parawanami, a uwaga lekarzy i pielęgniarek będzie skupiona na danym obszarze i pacjencie – mówi Anna Czech, dyrektor szpitala.

Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie sali obserwacyjnej w nagłych przypadkach umieszczono dodatkowo dwa łóżka reanimacyjne. Na oddziale nie zabrakło także nowoczesnego sprzętu – zakupiono m.in. nowe USG oraz mechanicznego ratownika, który pomaga m.in. przy reanimacji.

Środki finansowe pozwoliły także na remont wejścia do SOR-u, wiaty i podjazdu dla karetek oraz holu, w którym oczekują pacjenci. Dziś to miejsce jest zdecydowanie bardziej komfortowe i bardziej przyjazne.

W sumie w ramach remontu zmodernizowano łącznie 1182 m2 powierzchni szpitala, a o około 110m2 zwiększono powierzchnię oddziału ratunkowego. Dzięki temu zyskano nowe pomieszczenia dla personelu i pacjentów, w tym m.in. pokój dla psychologa czy pokój dla matki z dzieckiem. W obiekcie wymieniono m.in. windę, okna, drzwi, instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, a także zmodernizowano instalacje przeciwpożarowe i informatyczne. Dziś obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Koszt całego przedsięwzięcia opiewał na kwotę ponad 7,2 mln zł, z czego część inwestycji – ponad 5 mln zł – została sfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

***

Nowy szpital – bo tak o placówce mówią mieszkańcy Tarnowa – jest największą lecznicą we wschodniej Małopolsce. Szpital przyjmuje głównie pacjentów z Tarnowa, a także z powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, z części powiatu bocheńskiego, a nawet z Podkarpacia.

Na 24 oddziałach tarnowskiego szpitala, z których połowa ma charakter zabiegowy, znajduje się ponad 700 łóżek, a rocznie jest leczonych około 34 tys. osób. Od początku istnienia placówki hospitalizowano tu już 4 mln pacjentów, przeprowadzono 250 tys. operacji i zabiegów, a na tutejszej porodówce, przyszło na świat ponad 30 tys. Małopolan. Oprócz tego szpital prowadzi 24 specjalistyczne poradnie konsultacyjne.

Z kolei ze szpitalnego oddziału ratunkowego korzysta rocznie ok. 45 tys. pacjentów. To właśnie tu 24 lekarzy, 39 pielęgniarek i 14 ratowników medycznych każdego dnia podejmują działania, by ratować ludzkie zdrowie i życie. Teraz, dzięki przeprowadzonej rozbudowie, zdecydowanie poprawi się komfort ich pracy, a także przyjęć i hospitalizacji pacjentów.

W skrócie:

  • W Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie właśnie zakończono rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
  • W sumie w ramach remontu zmodernizowano łącznie 1182 m2 powierzchni szpitala, a o około 110m2 zwiększono powierzchnię oddziału ratunkowego.
  • Koszt całego przedsięwzięcia opiewał na kwotę ponad 7,2 mln zł, z czego część inwestycji – ponad 5 mln zł – została sfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Źródło: materiały prasowe Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie. 

Przeczytaj również: