10 września 2019

Inwestycje

Nowoczesny Oddział Okulistyczny w USK w Opolu

Piątego września b.r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu oddano do użytku zmodernizowany i wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny Oddział Okulistyki. Wzbogacony o dwie nowe sale operacyjne zwiększy ilość wykonywanych zabiegów i operacji. Całkowity koszt inwestycji to niemal 4 mln zł.

Zadania realizowane w ramach projektu objęły zarówno remont i modernizację oddziału, jak i sprzętu oraz wyposażenia znajdującego się na jego terenie. Inwestycja znacząco poprawi warunki pobytu pacjentów na oddziale oraz uczyni go komfortowym, również dla chorych wymagających bardziej troskliwej opieki: osób starszych i z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym niepełnosprawnością intelektualną. Sprzęt zakupiony ze środków projektu pozwoli precyzyjnie diagnozować choroby, zwiększy i poszerzy możliwości leczenia chorób oczu.

W ramach projektu zmodernizowane zostały sale chorych, zbudowane cztery nowe węzły sanitarne oraz zakupione nowoczesne łóżka szpitalne z napędem elektrycznym, regulowaną wysokością oraz umożliwiające ustawienie leżyska („łamanie”) w kilku pozycjach. Zapewni to chorym znacznie większy komfort niż dotychczas. Nowoczesne szafki przyłóżkowe z wysuwanym blatem i dodatkowo regulowaną wysokością umożliwią wygodniejsze spożywanie posiłków i pozwolą na bezpieczniejsze przechowywanie osobistych rzeczy.

Nowoczesne fotele i sala operacyjna w oddziale to możliwość zwiększenia liczby wykonywanych operacji zaćmy. W okresie I-VII 2019 r wykonano na oddziale 1342 procedur, co daje średnią miesięczną192 procedur. Planowany wzrost po uruchomieniu zmodernizowanego oddziały to dodatkowo 50%, tj przewidywane wykonanie w miesiącu – średnio 288 procedur.

Koszt remontu i wyposażenia Oddziału Okulistyki to blisko 6 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana ze środków zewnętrznych (przeznaczonych na modernizację oddziału oraz zakup sprzętu) i środków własnych szpitala, przeznaczonych na utworzenie i wyposażenie w sprzęt sali operacyjnej Oddziału Okulistyki.

Remont oddziału kosztował blisko 2,2 mln zł, zakupiony najwyższej klasy sprzęt medyczny jest wart ponad 1,5 mln. To m.in. mikroskop operacyjny okulistyczny, laser do fotokoagulacji siatkówki, laser neodynamowy YAG do irydomii i kapsulotomii, lampy szczelinowe z tonometrem aplanacyjnym, ultrasonograf okulistyczny, tonometr automatyczny z pachymetrem, spektralny tomograf optyczny, mikroskop śródbłonkowy ze stolikiem, biometr okulistyczny, optyczny, bezkontaktowy.
Sale dla pacjentów zostały wyposażone w nowoczesne łóżka szpitalne  i wielofunkcyjne, mobilne fotele.W ramach środków własnych  szpitala  utworzono i wyposażono w sprzęt salę operacyjną Oddziału Okulistyki. Koszt inwestycji to 2 152 875,57 zł.

Środki zewnętrzne pozyskane zostały w ramach programu „Poprawa efektywności działania Oddziału Okulistyki w Publicznym Samodzielnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu w zakresie infrastruktury ochrony zdrowia poprzez wymianę niezbędnego sprzętu i wyposażenia i remont”

  • Całkowity koszt projektu -  3 829 342,08 zł
  • Kwota dofinansowania ze środków unijnych - 2 999 935,26 zł
  • Dotacja uzyskana z Uniwersytetu Opolskiego na pokrycie części wkładu własnego - 529 400,35 zł

Przeczytaj również: