11 października 2018

Inwestycje

Nowoczesny blok operacyjny w Sosnowcu

Dnia 10 października odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego bloku operacyjnego w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. 6-salowy blok operacyjny dla chirurgii, ortopedii, urologii, ginekologii i otolaryngologii jest w pełni zinformatyzowany oraz spełnia najwyższe standardy. Inwestycja kosztowała 45 milionów złotych.

Nowy Blok Operacyjny poprawi jakość leczenia pacjenta, w szerokim tego słowa znaczeniu – począwszy od standardów znieczulenia i samego zabiegu, poprzez bezpieczeństwo oddechowo – krążeniowe, leczenie bólu pooperacyjnego, na komforcie psychicznym kończąc.

Sale operacyjne są w pełni zinformatyzowane, cyfrowy sprzęt i aparatura do diagnostyki obrazowej pozwalają na zwiększenie efektywności działania bloku i tym samym na skrócenie czasu operacji, mają również istotny wpływ na komfort pracy personelu.

Organizacja nowego bloku ukierunkowana jest na skoordynowaną opiekę nad pacjentem przed, w trakcie i po operacji. W wyposażonej w system monitoringu funkcji życiowych Sali powybudzeniowej, chorzy w spokoju, pod nadzorem lekarzy anestezjologów, będą mogli odpoczywać po zabiegu i dochodzić do siebie po znieczuleniu ogólnym. W przypadku znacznej części chorych, szczególnie osób starszych i z obciążeniem innymi chorobami, czas pooperacyjny jest etapem leczenia równie ważnymi  i obarczonym ryzykiem jak operacja.

Pawilon bloku operacyjnego, zaprojektowany przez Biuro Architektoniczne Gorgoń, został wkomponowany w przestrzeń wewnętrznego wschodniego dziedzińca szpitalnego, ma kształt prostokąta o wymiarach 48 x 26 m, odsuniętego od ścian istniejących skrzydeł szpitala o  ok. 10m. Jest to obiekt trzykondygnacyjny, połączony z istniejącym budynkiem pięciokondygnacyjnym łącznikiem, który umożliwia bezpośrednią komunikację z pawilonem ze wszystkich pięter istniejącego szpitala.

Na pierwszym piętrze pawilonu znajduje się Blok Operacyjny z sześcioma salami operacyjnymi, dedykowanymi poszczególnym specjalnościom, chirurgii ogólnej, ginekologii, ortopedii, urologii i otolaryngologii. Stoły operacyjne i wyposażenie poszczególnych sal zostało dostosowane do szczególnych potrzeb odbywających się tam zabiegów.

W nowo powstałym pawilonie znajduje się również sala konferencyjna wyposażona w sprzęt audiowizualny i multimedialny pozwalający na bezpośrednią transmisję wykonywanego zabiegu na sali operacyjnej oraz komunikacją dźwiękową miedzy salami operacyjnymi a pomieszczeniem konferencyjnym. Jest to niezbędny element dla rozwoju Szpitala jako ośrodka szkoleniowego.

W skrócie:

  • Dnia 10 października odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego bloku operacyjnego w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim.
  • 6-salowy blok operacyjny dla chirurgii, ortopedii, urologii, ginekologii i otolaryngologii jest w pełni zinformatyzowany oraz spełnia najwyższe standardy.
  • Inwestycja kosztowała 45 milionów złotych.
Źródło: materiały prasowe Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp.z.o.o.

Przeczytaj również: