12 listopada 2020

Inwestycje

Nowa Pracownia Brachyterapii w Bielsku-Białej

Zakład Radioterapii Beskidzkiego Centrum Onkologii rozpoczął leczenie pacjentów przy pomocy nowoczesnego sprzętu w Pracownii Brachyterapii.

Brachyterapia to jedna z technik radioterapii, która polega na napromienianiu zmian nowotworowych. Odbywa się to poprzez umieszczenie źródła promieniowania bezpośrednio w guzie lub w jego sąsiedztwie. Jest to samodzielna metoda leczenie onkologicznego. Może być jednak wykorzystywana jako jeden z etapów leczenia o charakterze wielospecjalistycznym. 

Funkcjonująca dotychczas w Beskidzkim Centrum Onkologii Pracownia Brachyterapii została nie tylko przebudowana i unowocześniona, ale także doposażona. Wśród nowego sprzętu medycznego warto wyróżnić nowy tomograf komputerowy. Obecne wyposażenie Zakładu Radioterapii pozwala na realizację precyzyjnych oraz nowoczesnych technik miejscowego leczenia nowotworów przy użyciu promieniowania jonizującego.

 - Modernizacja Pracowni Brachyterapii nie byłaby możliwa gdyby nie wydatna pomoc finansowa ze strony bielskiego samorządu - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.
- Ze względu na epidemię nasze miasto znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, co zmusza nas do przyglądania się każdej wydawanej złotówce. Są jednak takie sfery naszego życia, na których nie można oszczędzać. Do nich - bez wątpienia - zalicza się opieka zdrowotna. A tu mówimy o pacjentach dotkniętych chorobami nowotworowymi, czyli takich, którzy bez właściwej terapii często nie mają szans na ratunek - podkreśla prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Trudny okres pandemii sprawił, że uruchomienie Pracowni Brachyterapii jest szczególnie istotne dla  pacjentów onkologicznych. Chorzy byli dotychczas kierowani na brachyterapię do Gliwic. Teraz mają możliwość  realizacji całości zaplanowanego leczenia w jednym ośrodku, co daje nie tylko komfort, lecz także skraca czas terapii. Co więcej, minimalizuje także ryzyko zakażenia się wirusem SARS-CoV-2.

- Dodatkowym efektem zakończenia kolejnego etapu modernizacji zakładu radio- i brachyterapii BCO-SM jest możliwość dostępu do badań nowym tomografem komputerowym SOMATOM go.Top firmy Siemens. To nowoczesne urządzenie o wyjątkowych parametrach jakości obrazowania od listopada 2020 roku jest dostępne dla wszystkich pacjentów, którzy posiadają skierowanie na badanie tomografii komputerowej - zaznacza dyrektor BCO-SM Lech Wędrychowicz.

Przeczytaj również: