2 maja 2018

Sprzęt i Innowacje

Motocykl ratunkowy w WSRM w Łodzi

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi od 27 kwietnia 2018 roku dysponuje ambulansem motocyklowym. Jest to możliwe dzięki współpracy z Fundacją Ratownictwo Motocyklowe Polska.

Motoambulans jest znacznie szybszy i zwrotniejszy, niż tradycyjna karetka. Silnik motocykla generuje 126 KM - dzięki takiej mocy może jechać z prędkością ponad 200 km/h. Taki pojazd świetnie sprawdzi się w gigantycznych korkach, dlatego będzie odbywał patrole w okolicach Strykowa, gdzie krzyżują się autostrady A1 i A2.

Ambulans na dwóch kołach wyposażony jest w automatyczny defibrylator zewnętrzny, zestaw do tlenoterapii, zestaw opatrunków i podstawowe przyrządy do unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Ratownik na motocyklu dotrze do miejsca zdarzenia nawet wówczas, gdy karetka uwięźnie w korku. Pozwoli to na szybkie udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy i stabilizację stanu rannego do czasu przejęcia przez zespół karetki.

Podobne rozwiązania w funkcjonowały w innych miastach Polski: Krakowie, Gdańsku i Olsztynie. Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi jest kolejną stacją pogotowia ratunkowego, która stawia na szybkie dotarcie do osoby potrzebującej pomocy, pomimo coraz częstszych korków.

 

Przeczytaj również: