23 września 2019

Inwestycje

Modernizacja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu

6 czerwca br. została podpisana umowa o rozpoczęciu prac nad modernizacją SOR-u i Centrum Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. 

Remont ma zakończyć się na początku przyszłego roku, jego koszt to 6 mln zł, z czego 3,4 mln zł to dotacja unijna. 600 tys. zł szpital uzyskał z resortu zdrowia, a resztę zapewnia budżet USK.

Remontowany SOR jest jednym z największych w Polsce 

Modernizacja trwa od czerwca, a prace są prowadzone na poziomie -1. Ma tam powstać oddział, w którym przyjmowani będą tylko tzw. pacjenci planowi, zgłaszający się na oddziały szpitalne. Pacjenci w pilnych przypadkach, przywożeni do szpitala przez karetki, będą przyjmowani poziom wyżej. Wkrótce mają rozpocząć się prace na tym poziomie. Co oznacza, że na poziomie -1 zostanie uruchomiony tymczasowy SOR. 

- Zmodernizowane wnętrza będą wyposażone w nowy sprzęt, co poprawi komfort pobytu i leczenia. Sprzyjać temu będzie też nowy budynek o pow. 1200 m kw. Nowa sala obserwacyjna na 10 osób, nowe gabinety, osobna ścieżka przyjęć pediatrycznych – komentuje Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Podzielenie SOR-u wpisze się w standard tzw. „złotej godziny”

Według dyrektora USK podzielenie SOR-u na odrębne oddziały dla pacjentów w stanie zagrożenia, wymagającej natychmiastowej pomocy, oraz dla pacjentów planowych zapewni wpisanie się w standardy „złotej godziny”.

- Od momentu przyjęcia pacjenta, do obecności na bloku, po przeprowadzonych badaniach diagnostycznych, zwiększy szanse uratowania życia w ciężkich przypadkach – podkreśla dyrektor USK.

Rocznie SOR w USK przyjmuje ok. 55 tys. pacjentów

- Mamy jeden z największych SOR-ów w Polsce, przyjmujemy na nim rocznie 55 tys. pacjentów - tłumaczy dyr. generalny USK Dariusz Madera. - Po przebudowie będziemy w stanie przyjmować szybciej i więcej pacjentów, planujemy też zwiększyć zatrudnienie personelu medycznego. 

Projekt realizowany jest w ramach działania 9.1 Infrastruktura ratownictwa medycznego oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014- 2020. 

W skrócie:

  • Remont SOR-u i Centrum Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jest już na półmetku. 
  • Jego koszt to 6 mln zł, z czego 3,4 mln zł to dotacja unijna. 600 tys. zł szpital uzyskał z resortu zdrowia, a resztę zapewnia budżet USK.
  • Rocznie SOR w USK przyjmuje ok. 55 tys. pacjentów.
  • Prace mają zakończyć się na początku przyszłego roku.

 

Przeczytaj również: