13 lipca 2017

Sprzęt i Innowacje

Łóżko szpitalne zwiększające ochronę przed zakażeniami

Żywiecki Famed wprowadza na rynek łóżko szpitalne Prodigy, dedykowane wymagającemu pod względem bezpieczeństwa pacjentów środowisku OIT. Nowy model zyskał uznanie podczas przedpremierowych pokazów w Chinach czy Niemczech. Polskim klientom firma oferuje najdłuższą gwarancję na rynku.

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) na świecie w ciągu roku notuje się nawet 30 milionów przypadków sepsy, a w Polsce wedle szacunków z jej powodu umiera rocznie około 25 tys. osób. W warunkach szpitalnych przypadki sepsy najczęściej występują na Oddziałach Intensywnej Terapii. Ciężki stan przebywających na OIT chorych i duża liczba stosowanych inwazyjnych zabiegów medycznych sprawiają, że to środowisko jest niezwykle wymagające pod względem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Dotyczy to również prawidłowej ochrony bakteriostatycznej, która jest szczególnie ważna, by uchronić chorych przed zakażeniem i mogącą nastąpić w konsekwencji sepsą. Z myślą o takich potrzebach Famed Żywiec opracował łóżko szpitalne Prodigy. – Najnowszy model łóżka szpitalnego wyposażyliśmy w szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pacjenta i wspomagających prace personelu. Prodigy, przedpremierowo eksponowane na najważniejszych w branży targach, zostało bardzo dobrze przyjęte przez międzynarodową społeczność medyczną. W Dubaju, Szanghaju, czy w Dusseldorfie doceniono funkcjonalność oraz technologię wykonania elementów tworzywowych naszego produktu – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famed Żywiec.

Zastosowana w elementach tworzywowych, lakierze i materiale materaca Prodigy nanotechnologia srebra, dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom, umożliwia skuteczną walkę z zakażeniami wieloma typami bakterii i wirusami. Kolumnowa konstrukcja łóżka umożliwia jego łatwiejszą dezynfekcję.

Łóżko Famedu zostało wyposażone w funkcję „face off” pozwalającą na natychmiastowe opuszczenie szczytu od strony głowy i rozpoczęcie intubacji. Również dwupoziomowy system alarmowy podnosi bezpieczeństwo. Czujniki zamontowane w różnych częściach produktu nieustannie sprawdzają wyniki odczytów aktywując alarm (dźwiękowy i świetlny) w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. System potrafi wykryć m.in. opuszczenie łóżka przez pacjenta, niski poziom naładowania baterii i niezablokowany hamulec, pozwalając na szybką reakcję personelu. Znacznym atutem jest minimalna wysokość leża - 39 centymetrowa, która ułatwia pacjentowi wchodzenie i schodzenie z łóżka. Produkt cechuje również przezierność dla promieni RTG i kompatybilność z wszystkimi rodzajami ramion C mobilnych aparatów rentgenowskich, a także podwójna autoregresja, w zakresie 17 cm, pozwalająca uniknąć odleżyn. – Sprzęt medyczny odgrywa niemal tak samo istotną rolę w walce o zdrowie, jak umiejętności personelu i odpowiednie procedury. Wiele lat prac rozwojowych sprawia, że możemy dostarczać wspomagające wysiłek lekarzy, komplementarne, precyzyjnie zaprojektowane i niezawodne produkty, odpowiadające potrzebom branży – podsumowuje Marek Suczyk. 

Źrodło: Mat. pras.

Przeczytaj również: