27 czerwca 2019

Inwestycje

Kolejny aparat do terapii ECMO w opolskim USK

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zakupił drugi, nowoczesny aparat do prowadzenia terapii ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation) w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w którego strukturach działa Regionalne Centrum ECMO (utworzone w styczniu br.). To urządzenie, które może uratować życie np. topielcom, osobom cierpiącym na skrajnie ciężkie choroby płuc czy osobom znajdującym się w skrajnej hipotermii. Zakupiony nowy aparat Cardiohelp kosztował 366 tysięcy złotych i został sfinansowany z budżetu województwa opolskiego.

Nowy aparat został dziś (27.06.2019) symbolicznie przekazany, a w spotkaniu i dyskusji o tym, jak to ważna dla pacjentów inwestycja, uczestniczyli marszałek Andrzej Buła, wicemarszałek Roman Kolek, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO, dyr. generalny USK Dariusz Madera, dyr. ds lecznictwa Andrzej Kucharski, dr n. med. Ryszard Gawda oraz dr n. med. Tomasz Czarnik.



ECMO  jest formą pozaustrojowego (czyli prowadzonego poza organizmem pacjenta) podtrzymywania życia chorego, który znajduje się w stanie skrajnie ciężkim. Terapię ECMO prowadzi się do chwili uzyskania poprawy i stabilizacji stanu zdrowia lub wyleczenia choroby będącej przyczyną pobytu pacjenta w szpitalu. Od lipca ubiegłego roku zastosowaliśmy je 11 razy; dzięki niemu uratowano życie m.in. 60-letniej pacjentce z bardzo ciężkim zapaleniem płuc, niemożliwym do wyleczenia z wykorzystaniem sztucznej wentylacji za pomocą respiratora oraz antybiotykoterapii czy skrajnie wychłodzonemu mężczyźnie, który w styczniu tego roku trafił do USK z temperaturą ciała 22 st.

USK jest jedynym szpitalem w Opolskiem, wykorzystującym ECMO na OAiIT. W Polsce leczy się w ten sposób zaledwie w kilku szpitalach. Dotychczas tego typu urządzenia były i nadal są wykorzystywane w kardiochirurgii i kardiologii do zabiegów na otwartym sercu.

Jest to zaawansowany model, umożliwiający prowadzenie terapii ECMO zarówno metodą żylno-żylną, jak i żylno-tętniczą. Dodatkowo, spośród kilku rodzajów tego typu urządzeń na rynku, Cardiohelp jest jedynym posiadającym certyfikat dopuszczający jego użycie w trakcie transportu międzyszpitalnego.

ECMO wywodzi się z kardiochirurgii i jest zmodyfikowaną formą krążenia pozaustrojowego stosowanego w czasie operacji kardiochirurgicznych, ale w odróżnieniu od okołooperacyjnego krążenia pozaustrojowego jest rodzajem terapii długotrwałej, mogącej podtrzymywać funkcję narządów pacjenta nawet przez okres kilku miesięcy.

Do tej pory ECMO najczęściej jest wykorzystywane na oddziałach kardiologicznych, gdzie podczas przeszczepów serca, aparat przejmuje jego funkcję. Teraz z powodzeniem ułatwia wyjście z głębokiej hipotermii i cierpiących na schorzenia płuc.
Podstawowym kryterium, jakie decyduje o zastosowaniu ECMO jest potencjalna odwracalność procesu, który doprowadził do niewydolności płuc lub serca.

9 stycznia 2019 roku Rada Społeczna USK w Opolu jednogłośnie zaaprobowała utworzenie w strukturze OAiIT Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Regionalnego Centrum ECMO.

Zespół prowadzący terapię ECMO stanowią lekarze i pielęgniarki Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK. Działalnością Regionalnego Centrum ECMO (RC ECMO) kieruje dr n. med. Tomasz Czarnik. Przygotowując się do rozpoczęcia terapii za pomocą ECMO zespół naszych lekarzy uczestniczył w szkoleniach prowadzonych w czołowych klinikach specjalizujących się w ECMO w kraju i za granicą.

W skrócie:

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zakupił drugi, nowoczesny aparat do prowadzenia terapii ECMO.
  • To urządzenie, które może uratować życie np. topielcom, osobom cierpiącym na skrajnie ciężkie choroby płuc czy osobom znajdującym się w skrajnej hipotermii.
  • Zakupiony nowy aparat Cardiohelp kosztował 366 tysięcy złotych i został sfinansowany z budżetu województwa opolskiego.

Przeczytaj również: