11 lipca 2017

Inwestycje

Inwestycje Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Jeszcze w tym roku w ICZMP w Łodzi rozpoczną się prace, których efektem będzie powstanie pediatrycznego centrum urazowego, nowego lądowiska oraz SOR-u. Koszt inwestycji wyniesie 20 mln zł. Szpital uzyskał dofinansowanie unijne. 

Instytut Zdrowia Matki Polki specjalizuje się w opiece nad najmłodszymi pacjentami. Trafiają do niego nie tylko dzieci z regionu, ale również z całego kraju. Nierzadko w celu zapewnienia szybkiego i bezpiecznego transportu wykorzystywane są śmigłowce lotniczego pogotowia ratunkowego. Niestety w związku z bardzo złym stanem technicznym lądowiska, helikoptery wykorzystują alternatywne lądowiska, które wymagają wykorzystania transportu karetką. Nowe lądowisko zostanie zlokalizowane tuż obok szpitala pediatrycznego i będzie integralną częścią oddziału ratunkowego. Powstanie nad zadaszonym podjazdem-łącznikiem z budynkiem apteki, z uwzględnieniem stref podejścia do lądowania i startu. 

W „Matce Polsce” działa obecnie izba przyjęć, bez oddziału ratunkowego, co ma się zmienić. SOR będzie na poziomie wejścia dla pieszych i podjazdu transportu sanitarnego do oddziału. Będzie miał osobne wejście. Zostanie podzielony na osiem stref: segregację medyczną, rejestrację i przyjęcia, obszar resuscytacyjno-zabiegowy, strefę wstępnej intensywnej terapii, strefę terapii natychmiastowej, obszar obserwacji, konsultacyjny, strefę stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego neonatologicznego i zaplecze administracyjno-gospodarcze. Będzie też pokój dla karmiących matek.

Część oddziału ratunkowego zostanie przekształcona w pediatryczne centrum urazowe. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w województwie łódzkim. Ma znaleźć się we wschodnim skrzydle budynku pediatrycznego. Wydzielone będą części dla dzieci młodszych (do 3 lat) i starszych. Powstaną również dwie dwuosobowe sale nadzoru operacyjnego. Co więcej, szpital zapowiada też, że niektóre pokoje dla małych pacjentów w oddziale będą miały miejsce do spania dla rodzica. – Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, natomiast ich zakończenie zaplanowane jest na koniec przyszłego – zapowiada Beata Aszkielaniec, rzeczniczka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Na taką inwestycję potrzeba aż 20 mln zł, ale mocno zadłużony szpital dostanie sporą dotację. –  Dostaliśmy z Ministerstwa Zdrowia oficjalną informację o przyznaniu dofinansowania. Dofinansowanie unijne wyniesie 17 mln zł. Na pokrycie wkładu własnego w wysokości 3 mln zł mamy promesę ministra – mówi rzeczniczka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

W skrócie:

  • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi planuje stworzenie oddziału ratunkowego, pediatrycznego centrum urazowego i nowego lądowiska
  • Inwestycja będzie kosztować 20 mln zł, 17 mln zł wyniesie dotacja unijna
  • Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i zakończą pod koniec 2018 r. 
 

Przeczytaj również: