13 marca 2017

Inwestycje

Informatyzacja Szpitala w Pucku

Konsultacje on-line, internetowa rejestracja czy mierniki EKG, które same zaalarmują lekarzy o nieprawidłowościach w pracy serca pacjenta to niektóre z nowoczesnych rozwiązań, które pojawią się w puckim szpitalu.

W ramach inwestycji szpital w Pucku pozyska nowe komputery, szybszą i lepiej zabezpieczoną sieć, a także specjalistyczne oprogramowanie. Łączny koszt zakupu sprzętu i wdrożenia nowych rozwiązań wyniesie blisko 1,6 mln zł.  250 tys. zł przekaże na ten cel miasto Puck. Pozostałe środki będą pochodzić z budżetu województwa i zostały przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji przetargowej – mówi Danuta Ceszke, prezes Szpitala Puckiego. – To dopiero początek drogi, ale idziemy w dobrym kierunku. Co nowego dostaniemy? Personel medyczny będzie mógł przez Internet konsultować badania i historie chorób ze specjalistami z większych ośrodków medycznych. Z kolei plusem dla pacjentów z powiatu puckiego będzie swobodny dostęp online do swoich medycznych danych - np. wyników badań, czy historii konkretnej choroby.

Konsultacje lekarskie na odległość

Kolejnym nowym rozwiązaniem, które będzie dostępne w puckim szpitalu będą konsultacje przeprowadzane w trybie on-line. W ten sposób szybko i bez większego trudu z porady lekarskiej będą mogli skorzystać m.in. mieszkańcy bardziej oddalonych miejscowości czy osoby starsze lub niepełnosprawne, dla których wizyta w szpitalu będzie problemem. Zapis do lekarza również nie będzie już wymagał odwiedzenia placówki, ponieważ inwestycja zakłada stworzenie systemu umożliwiającego zapisanie się na wizytę za pomocą internetu.  

Telediagnostyka 

Inwestycja obejmuje również zakup nowoczesnych mierników EKG. Urządzenia będą na tyle małe i lekkie, że pacjenci będą nosić je stale przy sobie. Jeśli w pracy ich serca zajdą niepokojące zmiany, aparat sam wyśle wiadomość bezpośrednio do lekarza, a ten będzie mógł zareagować, kontaktując się z pacjentem lub wysyłając karetkę. – Technologia ta jest przełomem w diagnostyce udarów i pozwala na realne wdrożenie korzyści płynących z rozwoju nauki w ochronie zdrowia – przyznają w puckim starostwie.

W skrócie:

  • Szpital w Pucku przygotowuje przetarg dotyczący nowoczesnych rozwiązań informatycznych 
  • Inwestycja pochłonie 1,6 mln zł, środki będą pochodzić z budżetu miasta oraz województwa
  • W ramach projektu wdrożone zostaną rozwiązania z zakresu telediagnostyki, a także konsultacje on-line i system internetowej rejestracji dla pacjentów. 
 

Przeczytaj również: