22 lutego 2018

Inwestycje

Gorzowski szpital planuje nowe inwestycje

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. zostały dzisiaj podpisane dwie umowy na dofinansowanie niezbędnych dla funkcjonowania szpitala inwestycji. 

Dzięki podpisanym dziś umowom do szpitala w Gorzowie trafi wkrótce ponad 5 milionów złotych. Aż 4 miliony złotych przekazane przez samorząd województwa to pieniądze na zakup wyposażenia medycznego i niemedycznego na potrzeby ośrodka radioterapii. Ponad 1 mln złotych zostanie przeznaczony na niezbędne prace w zakresie bezpieczeństwa i ochrony  przeciwpożarowej. 

- Pacjenci gorzowskiego szpitala zasługują na to, by byli leczeni według najwyższych standardów bezpieczeństwa. A na to składa się nie tylko bezpieczeństwo medyczne, czyli dobrze przygotowana kadra lekarska i pielęgniarska, ale też bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dzięki podpisanym dziś umowom będzie to możliwe wcześniej niż planowano – mówiła Elżbieta Anna Polak

Podczas spotkania z dziennikarzami przekazano też inne dobre wiadomości. W ubiegłym tygodniu zgromadzenie wspólników szpitala przyjęło  sprawozdanie z działalności szpitalnej spółki za ubiegły rok. Wynika z niego, że lecznica ma się dobrze, a rok 2017 zakończyła zyskiem.

- To będzie rekordowy rok dla gorzowskiego szpitala jeśli chodzi o kolejne inwestycje. Od czasu przekształcenia lecznicy w spółkę każdego roku na inwestycje było przekazywanych ok. 17 mln złotych. W tym roku zamierzamy wydać aż 83 mln. Powstanie ośrodek radioterapii, modernizujemy SOR i przenosimy Dział Rehabilitacji z Zespołu Szpitalnego przy ul. Walczaka na ul. Dekerta. A to jeszcze nie wszystko. Jeszcze w I połowie tego roku wyremontujemy hall i stworzymy centrum obsługi pacjenta – zdradzał plany prezes szpitala Jerzy Ostrouch.

W 2017 r. na inwestycje i rozwój gorzowski szpital przeznaczył ponad 16 mln złotych. Ponad 5 mln kosztował PET/CT – urządzenie, które łączy w sobie dwie metody diagnostyczne: klasyczną tomografię komputerową oraz pozytonową tomografię emisyjną. Dzięki PET będzie można wykrywać nowotwory znacznie wcześniej i dokładniej monitorować postęp w leczeniu. Do tej pory pacjenci gorzowskiego szpitala na badania PET byli wysyłani do Szczecina, Poznania czy Wrocławia, a nawet Bydgoszczy.  Szpital stworzył też Centralną Pracownię Leku Cytostatycznego, kupił m.in. aparaty RTG z ramieniem C, USG, 70 łóżek szpitalnych, 16 kardiomonitorów, respiratory i urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej. 

- Ponad 4 lata temu, gdy przekształcaliśmy szpital w spółkę prawa handlowego zewsząd było słychać głosy krytyki. Wręcz oskarżano nas o próbę zdegradowania szpitala wojewódzkiego w powiatowy. Dziś już wiemy, że nic takiego się nie stało. Dzięki oddłużeniu lecznica może się rozwijać, a pieniądze zabierane przed laty przez komorników dziś można inwestować w lepszy sprzęt i nowe zabiegi. Dziś szpital w Gorzowie wykonuje wysokospecjalistyczne usługi nie tylko na poziomie wojewódzkim czy regionalnym, ale też ponadregionalnym – dodała marszałek Polak.

W tym roku szpital będzie też starał o wsparcie termomodernizacji budynku, której koszt jest szacowany na ok. 30 mln złotych. W ramach projektu budynki szpitala mają być docieplone, a oświetlenie wymienione na energooszczędne LED. 

 

 

 

Przeczytaj również: