22 stycznia 2019

Sprzęt i Innowacje

Gdańsk: pierwsza taka operacja na świecie

Światowej sławy ortopeda i chirurg kręgosłupa będący jednocześnie dyrektorem naczelnym HoloSurgical - prof. Kris Siemionow zaprosił ortopedę i chirurga kręgosłupa dr hab. n. med. Rafała Pankowskiego z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed ze Szpitala COPERNICUS w Gdańsku do współpracy, mającej na celu po raz pierwszy na świecie ocenę dokładności wprowadzania implantów do kręgosłupa za pomocą nowego systemu nawigacji ARAI ™ w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa spowodowanym chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych  i kręgozmykiem. 

Gdański szpital wyróżniony

Wybór lekarza ze szpitala COPERNICUS w Gdańsku do współpracy w tym prestiżowym wydarzeniu to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie doskonałej jakości stosowanych metod leczenia kręgosłupa w Gdańsku.

Szpital COPERNICUS w marcu 2018 otrzymał międzynarodowy certyfikat AO SPINE CENTER, przez co dołączył do najbardziej prestiżowej sieci szpitali na świecie oferujących pacjentom najwyższy poziom leczenia patologii kręgosłupa. To wydarzenie między innymi odegrało rolę w wyborze COPERNICUSA do współpracy.

Zaawansowany system chirurgiczny

Nawigacja ARAI ™ to zaawansowana cyfrowa platforma chirurgiczna łącząca wizualizację 3D i analizę danych anatomicznych w celu poprawy wyników leczenia, skrócenia czasu operacji i zminimalizowania powikłań chirurgicznych. System wspomagania chirurgicznego ARAI ™ zapewnia w czasie rzeczywistym indywidualną dla pacjenta wizualizację anatomiczną 3D dla planowania przedoperacyjnego oraz prowadzenia śródoperacyjnej analizy danych w czasie rzeczywistym. 

System zapewnia chirurgom "trójwymiarowe widzenie rentgenowskie", pozwalając im wyraźnie widzieć struktury anatomiczne pacjenta, jakby nie były pokryta przez skórę, mięśnie i tkankę łączną, Wykorzystuje sztuczną inteligencję do samodzielnego segmentowania i analizowania anatomii pacjenta oraz identyfikowania (poprzez kodowanie kolorem) kluczowych punktów anatomicznych w czasie rzeczywistym, W ciągu kilku sekund wykorzystuje sztuczną inteligencję do samodzielnego planowania zabiegu chirurgicznego, w tym planowania rozmiaru i położenia implantów,

ARAI ™ eliminuje ryzyko nieumyślnego uszkodzenia krytycznych struktur anatomicznych (takich jak rdzeń kręgowy, nerwy i naczynia), Podczas operacji oferuje w czasie rzeczywistym "inteligentne wskazówki", Wykorzystuje rozszerzoną trójwymiarową rzeczywistość, aby umożliwić chirurgom wizualizację 3D wewnętrznych struktur anatomicznych, takich jak nerwy, naczynia, stawy i kości bez wykonywania nacięć i bez patrzenia na monitor z dala od pola operacyjnego,

Zwiększa operacyjną dokładność i precyzję, oferując chirurgom interaktywne wskazówki, sugestie i ostrzeżenia w czasie rzeczywistym podczas całej procedury chirurgicznej, Skraca czas pracy, zmniejsza koszty leczenia i minimalizuje komplikacje spowodowane nieoptymalnymi działaniami chirurgicznymi.

Szpital Kopernika wyprzedził cały świat

Pierwszą na świecie operację kręgosłupa z zastosowaniem inteligentnej nawigacji ARAI ™ wykonano w Gdańsku w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika.  Pacjentem był 61-letnim mężczyzna cierpiącym na silny ból pleców i nóg w wyniku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa powodującej kręgozmyk i krytyczne zwężenie kanału kręgowego. Operacja została przeprowadzona w minimalnie inwazyjny sposób, a system ARAI ™ został bezbłędnie włączony do pracy chirurga. Podczas procedury system ARAI ™ automatycznie zidentyfikował odpowiednie struktury anatomiczne, które natychmiast zakodował kolorami. Następnie przedstawił plan leczenia i pomógł chirurgowi prawidłowo umieścić implanty za pomocą inteligentnej wizualizacji 3D opartej na rozszerzonej rzeczywistości.

Dr hab. n. med. Rafał Pankowski z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed w Szpitalu im. M. Kopernika, który był głównym chirurgiem komentuje: System ARAI ™ umożliwił mi trójwymiarowe zwizualizowanie anatomii kręgosłupa, w tym rdzenia kręgowego i nerwów lędźwiowych. Prowadząc mnie w czasie rzeczywistym sugerował optymalne trajektorie do posadowienia implantów w kręgosłupie zanim jeszcze wykonałem nacięcie skóry. Zastosowana nawigacja ARAI ™ pozwala na przeprowadzenie znacznie mniej inwazyjnych procedur chirurgicznych. Dodatkowo pozwala zwiększyć zaufanie chirurgów do nawigacyjnego jako takiej, co doprowadzi do zmniejszenia ryzyka występowania błędów ludzkich w trakcie operacji.

Natomiast dyrektor HoloSurgical - prof. Kris Siemionow, powiedział: Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tego udanego pierwszego zabiegu. Jest to kolejny duży krok w kierunku uproszczenia, przyspieszenia i zminimalizowania inwazyjności leczenia chirurgicznego. Wykorzystanie naszej cyfrowej platformy chirurgicznej ARAI ™ może uprościć i zautomatyzować szeroki wachlarz zabiegów chirurgicznych.

Światowej sławy chirurg polskiego pochodzenia

Prof. Kris Siemionow jest światowej sławy ortopedą i chirurgiem kręgosłupa polskiego pochodzenia, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego u młodzieży i dorosłych. Prof. Siemionow uzyskał stopień naukowy w dziedzinie biologii na Ohio University w 1999 roku, a w 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.  Rezydenturę z chirurgii ortopedycznej ukończył w Cleveland Clinic w Cleveland, Ohio. Podczas pobytu w Cleveland, prof. Siemionow ukończył również podspecjalizację z chirurgii kręgosłupa w Cleveland Clinic Spine Institute. Po ukończeniu rezydentury w Cleveland i zdaniu egzaminów specjalizacyjnych, prof. Siemionow odbył roczne szkolenie podspecjalizacyjne z chirurgii kręgosłupa w Rush University Medical Center w Chicago, Illinois. Prof. Siemionow opublikował liczne artykuły naukowe dotyczące chirurgii kręgosłupa. Otrzymał również grant na badania naukowe od National Institutes of Health (Narodowego Instytutu Zdrowia), które to badania zostały opublikowane w pracy “The effects of inflammation on glial fibrillary acidic protein expression in satellite cells of the dorsal root ganglion". Jego obecne badania koncentrują się na efektach starzenia się kręgosłupa, skutkach minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych oraz zmniejszeniu zakażeń podczas operacji kręgosłupa.

Prof. Siemionow przez wiele lat uczestniczył w misjach medycznych w Ugandzie, w Afryce Wschodniej, gdzie leczył dzieci i dorosłych cierpiących z powodu urazów, skoliozy, nowotworów, i infekcji kręgosłupa. Od 2013 roku, jest aktywnie zaangażowany w organizacji GSO (Global Spine Outreach), która leczy pacjentów w różnych częściach świata. Dwa razy do roku, organizacja planuje wyjazdy między innymi do Polski, której prof. Siemionow przewodniczy jako główny inicjator przedsięwzięcia oraz aktywny chirurg. W swojej karierze, prof. Siemionow został wyróżniony kilkoma patentami dotyczącymi rozwoju urządzeń i technologii stosowanych w chirurgii kręgosłupa i nerwów obwodowych. Obecnie pracuje z grupą naukowców na Case Western Reserve University, z którymi bada wpływ promieniowania laserowego na tkanki nerwowe. Prof.Siemionow jest również konsultantem dla wielu firm medycznych takich jak: Axiomed Spine, Mazor Surgical Technologies, Teraphysics oraz Musculoskeletal Transplant Foundation. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa i współautorem polskich artykułów naukowych opublikowanych w najsłynniejszych żurnalach medycznych na świecie.

W skrócie: 

  • Światowej sławy ortopeda i chirurg kręgosłupa prof. Kris Siemionow zaprosił ortopedę i chirurga kręgosłupa dr hab. n. med. Rafała Pankowskiego z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed ze Szpitala COPERNICUS w Gdańsku do współpracy.
  • Kooperacja miała na celu po raz pierwszy na świecie ocenę dokładności wprowadzania implantów do kręgosłupa za pomocą nowego systemu nawigacji ARAI ™ w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa spowodowanym chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych  i kręgozmykiem.
  • Owocem współpracy była pierwsza na świecie operacja kręgosłupa z zastosowaniem inteligentnej nawigacji ARAI ™ wykonanej w Gdańsku w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. 
Źródło: materiały prasowe Szpitala COPERNICUS w Gdańsku

Przeczytaj również: