10 grudnia 2019

Sprzęt i Innowacje

Fluorek sodu pomoże wykryć nowotwór w kościach

Kliniczny zakład Medycyny Nuklearnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w  Gorzowie Wlkp. dołączył do elitarnego grona placówek, które do wykrywania zmian nowotworowych w kościach używają fluorku sodu (NaF-18) i jednego z najnowocześniejszych w kraju aparatów PET/CT. We wtorek (26 listopada 2016 r.) tą metodą przebadanych zostało 6 pacjentów, w tym także osoby spoza województwa lubuskiego. Badanie, choć trwa zdecydowanie krócej niż inne metody diagnozowania obrazowego pozwala na wykrycie nawet niewielkich (ok. 3 mm) zmian nowotworowych w kościach.

- W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie staramy się równać do najlepszych. Dziś znów mamy powodu do zadowolenia, bo badanie z użyciem fluorku-18 sodu wykonuje się tylko w kilku pracowniach PET/CT w kraju. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów i lekarzy onkologów, bo w publikacjach światowych dokładność tego badania jest określana na niemal 100%, a to w medycynie zdecydowanie jest rzadkością – mówi dr n. med. Piotr Zorga kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w  Gorzowie Wlkp.

Dotychczas do diagnostyki nowotworowej kości lekarze stosowali badanie scytygraficzne, podobne do PET/CT (także z podaniem znacznika izotopowego), ale nie dające tak wyraźnego wyniku. Dość powiedzieć, że dokładność wyniku w scyntygrafii określana jest na ok. 75%.- Trzeba pamiętać o tym, że nie każdy pacjent będzie mógł być zbadany przy użyciu PET/CT i fluorku-18 sodu. Wskazaniem jest podejrzenie przerzutów nowotworowych raka prostaty, płuca, piersi i wątroby do kości pod warunkiem, że inne badania nie pozwalają zdiagnozować właściwego ogniska choroby wyjaśnia dr Zorga. 

Zasada badania PET/CT z użyciem NaF-18 jest taka sama jak przy innych badaniach PET. Pacjent dożylnie otrzymuje izotop, który następnie przez godzinę rozprowadza się po całym organizmie. Ostatnim etapem jest samo badanie. Całość trwa ok. 1,5 godziny. Ponad 2 razy szybciej niż przy standardowo wykonywanej scyntygrafii. Po badaniu pacjent może wrócić do domu.

- To bardzo pożyteczne i bardzo wartościowe badanie na rzecz onkologii, pozwalające na postawienie przysłowiowej kropki nad „i” w diagnostyce nowotworów kości. Efektywność tego badania jest najwyższa ze wszystkich badań diagnostycznych w medycyniedodaje kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w gorzowskim szpitalu.

Wykorzystanie fluorku sodu do badań kości w Klinicznym Zakładzie Medycyny Nuklearnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sprawiło, że Zakład poszerzył swoja ofertę diagnostyczną i wykonuje wszystkie badania PET/CT refundowane przez NFZ. Dla oceny chorób nowotworowych i metabolizmu mózgu specjaliści z Gorzowa używają fluorodeoksyglukozy (18F-FDG), a do diagnostyki nowotworów prostaty i nerek – znakowanej fluorem F-18 choliny.

Przeczytaj również: